علم حقوق
جرم شناسی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
http://persianv.com/pimg/persian/blog_15/131712_3.jpg

«آمار قتل‌های سریالی در سال‌های اخیر افزایش داشته است.» این را سرهنگ‌هادی مصطفایی - رئیس دایره قتل پلیس آگاهی كشور – اعلام كرده و گفته است چنین رشدی به بررسی علمی دقیق و همه‌جانبه نیاز دارد. او این جملات را چند روز بعد از آن بیان كرد كه نخستین قاتل سریالی زن تاریخ ایران در قزوین دستگیر شد. این قاتل سریالی زنی 32 ساله به نام مهین است كه تاكنون به كشتن 5 زن و یك مرد اعتراف كرده و احتمال دارد دو قتل دیگر نیز مرتكب شده باشد.

وقوع قتل‌ها :

جنایت‌های سریالی قزوین از روز 14 بهمن‌ماه كلید خورد و نخستین قربانی آن زنی 64ساله به نام كبری بود. این زن صبح زود خانه‌اش را به مقصد آزمایشگاه ترك كرد و تا روز بعد كه جسدش را در مسیر فرعی جاده الموت پیدا كردند، خبری از وی نبود. این زن خفه شده و قاتل یا قاتلان طلا و جواهرات كبری را سرقت كرده بودند. 24 روز بعد جسد دومین مقتول در پارك فدك قزوین پیدا شد و پلیس به این نتیجه رسید كه از وی نیز دزدی شده است. با كشف سومین جنازه در روز 8 فروردین‌ماه  زمزمه جنایت‌های سریالی به گوش رسید. مقتول زنی 67 ساله به نام عاطفه بود كه جسدش را در منطقه مینودر رها كرده بودند. آن زمان سردار علی‌اكبر هدایتی – فرمانده انتظامی استان قزوین – فرضیه وقوع قتل‌های زنجیره‌ای را نپسندید و با گفتن این جمله كه تشابهی بین قتل‌ها وجود ندارد چنین احتمالی را به شدت تكذیب كرد. البته او بعد از دستگیری مهین گفت از همان ابتدا همه حقایق را می‌دانسته و فقط برای منحرف كردن ذهن قاتل مطالب نادرستی را بیان كرده بود. به هر حال رشته قتل سریالی زنان با كشته شدن معلمی 51 ساله به نام صغری و در پی آن قتل زن 50ساله دیگری ادامه پیدا كرد و گروهی از كارآگاهان جنایی از پایتخت عازم استان همسایه شدند تا این پرونده را پیگیری كنند.

http://persianv.com/pimg/persian/blog_15/131712_1.jpg

تنها بازمانده :

نبود آثار درگیری در پیكر مقتولان از اعتماد آنها به قاتل حكایت داشت. این سرنخ وقتی در كنار اظهارات دو شاهد قرار می‌گرفت چنین احتمالی را مطرح می‌كرد كه در این پرونده پای یك زن در میان است. یكی از شاهدان دیده بود مقتول اول بعد از خروج از آزمایشگاه سوار خودروی رنوی یك زن شد و شاهد دوم همین مقتول را در همان خودرو در حالی كه زن راننده در حال كلنجار رفتن با او بود، مشاهده كرده بود. از آنجا كه ارتكاب جنایت‌های زنجیره‌ای توسط یك زن در ایران سابقه نداشت كارآگاهان با معمایی پیچیده مواجه شدند و سعی كردند فرضیه‌های مختلف را بررسی كنند. آیا قتل‌ها واقعا توسط یك زن انجام می‌شود یا اینكه او همدستی مرد دارد؟ با توجه به دزدیده شدن جواهرات مقتولان آیا انگیزه قتل‌ها فقط سرقت است یا همچون سایر قاتلان سریالی كینه‌جویی و مشكلات شخصیتی جانی یا جانیان را به این جنایت‌ها ترغیب كرده است؟ این سوالاتی بود كه پلیس تا زمان حضور تنها نجات‌یافته در اداره آگاهی نتوانست برایشان پاسخی پیدا كند. این نجات‌یافته كه زن مسنی بود در ایام نوروز نزد كارآگاهان رفت و گره معمای قتل‌های سریالی را باز كرد. او روز 8 فروردین‌ماه در تور قاتل گرفتار شد، اما توانسته بود فرار كند: «در مقبره چهار انبیا بودم كه زنی نزدیك آمد و با گفتن این جمله كه من خیلی شبیه به مادر مرحومش هستم سر صحبت را باز كرد و از من خواست سوار خودرواش بشوم تا مرا به منزلم برساند. چون به او مشكوك شده بودم قبول نكردم اما آن زن خیلی چرب‌زبان بود و توانست من را سوار رنوی كرم‌رنگش بكند. بعد از طی مسافتی آبمیوه تعارف كرد، نخوردم. بعد گفت بنزین تمام كرده و باید به پمپ‌بنزین برود، فرصت را مناسب دیدم و سعی كردم با این بهانه كه عجله دارم از خودروی او پیاده شوم ولی اجازه نداد. چند دقیقه بعد فهمیدم در رنو خراب است و از داخل باز نمی‌شود. دیگر مطمئن شدم كاسه‌ای زیر نیم‌‌كاسه است برای همین شروع به داد و فریاد كردم و با جلب توجه رهگذران توانستم خودم را نجات بدهم.» اطلاعات این زن برای پلیس نقش كلیدی داشت و كارآگاهان بلافاصله درباره تمامی خودروهای رنوی كرم‌رنگی كه در سراسر ایران شماره‌گذاری شده بودند، استعلام گرفتند. نتیجه، مشخصات 27 هزار خودرو بود و پیدا كردن سوزن در انبار كاه بسیار مشكل اما این بار یك برگه جریمه راهنمای افسران جنایی شد. از بین تمامی خودروهای رنوی كرم‌رنگ فقط یكی از آنها اخیرا در منطقه مینودر، محل وقوع قتل‌ها، جریمه شده و مالك آن نیز كه زنی به نام مهین بود در همان منطقه سكونت داشت.

http://persianv.com/pimg/persian/blog_15/131712_2.jpg

عملیات ویژه :

سردار هدایتی می‌‌گوید: «ساعت 15 روز پنجشنبه 24 اردیبهشت خانه مهین شناسایی و تحت نظر گرفته شد و ماموران ساعت 30 دقیقه بامداد روز بعد با حكم قضایی وارد منزل این زن شدند و او و شوهرش را بازداشت كردند.» دستگیری زن و شوهر در عملیاتی ویژه انجام شد البته آن دو خود را بی‌گناه خواندند و گفتند نمی‌دانند به چه جرمی به آنها دستبند می‌زنند. این انكارها و سكوت تا دو روز ادامه پیدا كرد و مهین حاضر نمی‌شد مسوولیت قتل‌های سریالی را برعهده بگیرد اما در همان روزها محمدباقر الفت – دادستان قزوین – اعلام كرد با شواهد و مدارك به دست آمده جای تردیدی وجود ندارد كه قاتل سریالی دستگیر شده است. این مدارك شامل دو بخش می‌شد: آرشیو بریده روزنامه‌هایی كه درباره قتل‌های زنجیره‌ای منتشر شده و یك مجله خانوادگی كه درباره قتل‌های سریالی پاریس مطلب چاپ كرده بود. در این مجله شگرد قاتل پاریسی جز به جز شرح داده شده بود و به نظر می‌رسید مهین از آن الگوبرداری كرده است. سرانجام بعد از دو روز بازجویی زن 32ساله اتهام خود را پذیرفت البته از بین 5 مقتول زن، كشتن 4 نفر از آنها را گردن گرفت و علاوه به این اعتراف كه در سال 85 نیز صاحبخانه‌‌اش را كشته و آن زمان توانسته بود خودش را از زیر بار اتهام خلاص كند. مهین اقرار كرد به اماكن شلوغ مثل آزمایشگاه و مقبره چهارانبیا می‌رفت و پس از شناسایی زنان مسن با این ادعا كه آنها شبیه به مادرش هستند اغفال‌شان می‌كرد. مهین به جز مقتول اول، سایر قربانیان را در صندلی عقب می‌نشاند تا بعد از قتل هنگام رانندگی جنازه رویش نیفتد و برایش مزاحمت ایجاد نكند. او در بین راه با آبمیوه مسموم طعمه‌هایش را بیهوش و سپس با كشاندن كیسه نایلون روی سرشان آنها را خفه و در منطقه‌ای خلوت رها می‌كرد البته هنگام كشتن صغری – معلم 51 ساله – داروی بیهوشی در این زن اثر نكرد و قاتل مجبور شد با استفاده از میله آهنی نقشه‌اش را به انجام برساند. مهین همچنین اعتراف كرد داروی بیهوشی را از دو قاچاقچی دارو در ناصرخسرو تهران خریده و پیش از آنكه جنایت‌هایش را آغاز كند كتاب‌های آگاتاكریستی و ماجرای قتل‌های سریالی پاریس را به دقت مطالعه و علاوه بر این از فیلم‌های پلیسی نیز نكاتی را اقتباس كرده تا ردپایی از خود به جا نگذارد. پوشیدن دستكش سفیدرنگ یكی از تمهیدات مهین برای پنهان كردن راز بزرگش بود كه آن را از فیلم‌های پلیسی یاد گرفته بود. بخش دیگر اعترافات مهین تاكید بر بی‌گناهی شوهرش بود البته همسر این زن نیز مصرانه می‌گفت از قتل‌ها بی‌خبر بوده و هرچند می‌دانسته مهین كار خلاف انجام می‌دهد، هرگز تصور نمی‌كرده با یك قاتل سریالی زندگی می‌كند و احتمال می‌داده همسرش وارد كار كلاهبرداری شده است.

http://persianv.com/pimg/persian/blog_15/131712_4.jpg

مهین دردادگاه :

«من محصول شرایط اجتماعی هستم. کاری کنید تا مهین دیگری به وجود نیاید.» این جمله است که نخستین زن قاتل سریالی تاریخ جنایی ایران درجلسه دادگاه به قضات گفت.

اوبا اعتراف صریح به قتل 5زن ویک مرد ادامه داد:«انگیزه ام از این قتل ها مالی بود البته صاحبخانه ام را به دلیل دیگری کشتم. آن زمان شوهرم همیشه در سفر بود و صاحبخانه پیشنهاد نامشروعی داد و من هم او را کشتم.»
«زنان مسن را انتخاب میکردم ، کسانی که دیگر نوه و نتیجه شان را دیده اند و زیاد چشم شان دنبال دنیا نیست . خانم هایی که ویترین طلا فروشی هستند و به عنوان یک ویترین زنده سیار با طلاهای آویزان کرده به خودشان دل کسانی را که پول ندارند می سوزانند.»
 این قاتل سریالی ادامه داد؛ «من غیر از انجام این قتل ها چاره دیگری نداشتم، شوهرم بیکار بود و از نظر مالی در مضیقه قرار گرفته و بدهکار شده بودم. برای پرداخت بدهی هایم از مردی وام گرفتم و یک چک 10 میلیون تومانی به او دادم. آن مرد چک مرا خرج کرد و چون پول در حسابم نبود حکم جلب مرا گرفتند. من مهلت زیادی نداشتم و باید هر طور شده آن مبلغ را فراهم می کردم.
هدفم این بود که تا زمان تسویه بدهی ام به قتل ها ادامه بدهم. بعد از هر قتل پولی را که به دست می آوردم به طلبکارم می دادم و به او می گفتم اگر بداند این پول از چه راهی به دست آمده است هرگز آن را قبول نمی کند اما برای آن مرد هیچ چیز به جز پولش اهمیت نداشت. من از کشتن افراد لذت نمی بردم بلکه من با مشکلات مالی شدیدی روبه رو بودم. مهین درجلسات دادگاه   با بیان اینکه زمان زیادی از قتل گذشته و او حوادث آن دوران را فراموش کرده است از بیان جزییات قتل ها خودداری کرد و گفت؛ «من از روی کسانی که خانواده شان را عزادار کرده ام شرمنده ام و امروز در اختیارتان هستم و به لحاظ قانونی شما می توانید هر بلایی سرم بیاورید. من به دنبال پاک شدن هستم. تنها درخواست من از شما این است که اگر به من رحم نمی کنید به بچه هایم رحم کنید. می توانید مرا بالای دار ببرید ولی حداقل پس از قصاص مرا ببخشید و اگر می خواهید رحمی هم بکنید به بچه هایم رحم کنید.»بعضی ازاولیادم پرونده به دلیل جثه ریز متهم مدعی بودند که وی به تنهایی قادربه ارتکاب این قتلهای نبوده است وبه حتم شریک جرمی داشته است.ولی شواهد وادله پلیسی ونحوه بازسازی صحنه جنایات ازسوی متهم هرگونه شک وشبه ای را درخصوص وجود همدست برای این متهم ازبین برد.مهین به تنهایی تمام قتلها را مرتکب شده بود.

منبع : سایت نسیم هراز ، بولتن نیوز


اشتباهات مهین و نکاتی که پلیس باید به آنها توجه کند :
مهین قدیری به عنوان یه قاتل سریالی اشتباهات زیادی داره : 1-مهین جنایات خودش رو از بهمن 87 تا اردیبهشت 88 ادامه داد به نظر من 5 قتل توی این مدت کوتاه واقعاً زیادی به چشم میاد . 2- مهین قربانیان خودش رو از یک محل انتخاب میکرد این باعث میشه افراد اون مکان بعد از شنیدن اخبار قتل در اون محل توجه بیشتری به رفت و آمدها داشته باشن .  3- رنگ ماشین یکی از مهمترین عواملیه که به دستگیری اون کمک کرد اون میتونست  توی روز روشن قربانیان خودش رو شکار نکنه و یا اینکه حداقل پلاکش رو دستکاری میکرد . 4- بدترین اشتباه مهین جریمه شدن بعد از انجام اون قتل هاست چون این یکی دیگه از مهمترین عواملی بود که باعث شد دستگیر بشه . 5- مهین مدارک زیادی توی خونش به جا گذاشته بود مثل همون بریده های روزنامه و تحقیقاتش درباره قتلای سریالی . 6- مهین تمام قتل ها رو توی یک شهر انجام داد که این کارش باعث شد خیلی زود لو بره . 7- در آخر اینکه ، مهین تمام قتل ها رو به صورت یکسان انجام میداد و تمام مقتول ها در یک رِنج سنی بودن این کارش باعث شد زیادی به چشم بیاد . نکته : اکثر پلیس ها فکر میکنن که زنها قتلای تمیز و بدون خشونت انجام میدن که از نظر من اشتباهه یعنی اگه اون قربانی موفق به فرار نشده بود و شیوه قتل مهین به صورت خشونت آمیز بود مثل قطعه  قطعه کردن و ... پلیس تمام مسیر تحقیقاتش رو به سمت اینکه یه مرد این کار رو انجام داده هدایت میکرد ؟؟!!! اگه اینطوریه که واقعا اشتباه بزرگیه

انگیزه اصلی قاتل ( البته از نظر من )
مهین در حرفاش ادعا میکنه که از قتل هایی که انجام داده لذت نمیبرده و به خاطر مشکلات مالی دست به این کار زده که البته من حرفش رو باور نمیکنم اون با اولین قتلش که انجام داد (قتل صاحبخونه ) و شناسایی نشدنش در اون زمان (سال 85 صاحبخونه رو کشته ) به نظر من باعث شد احساس قدرت بکنه و حس کنه که غیر قابل ردیابیه . خیلی از مردم کلی بدهی دارن و با کلی مشکلات مالی دست و پنجه نرم میکنن اما هیچ کدوم قاتل سریالی نمیشن ، لذت و هیجان پنهان کاری و حس اینکه باعث شده دیگران رو فریب بده یه حس قدرت بهش میداده ، اون توی مسائل خانوادگی کنترلی نداشته و این تنها کاری بوده که میتونسته روش کنترل داشته باشه ، به نظر من اون حتی بعد از پرداخت بدهی ها اگه دستگیر نمیشد بازم به این کار ادامه میداد تا بتونه حسی رو که اون بار اول احساس کرده دوباره احساسش کنه (حس کنترل ، قدرت و اعتماد به نفس) . توی مصاحبه ای از مهین پرسیده بودن چطوری بعد از انجام دادن اون قتلا میتونستی راحت بیای خونه و به بچه هات برسی ؟ مهین گفته بود بعد از ارتکاب قتل همه چیز رو پشت در خونه میذاشتم !!! هیچ آدمی که انگیزش از قتل لذت نباشه این کار رو نمیتونه انجام بده و در نهایت اون به دنبال انتقام از زنان مسنی بوده که از نظرش عمر خودشون رو کردن و دیگه نیازی به این همه طلا ندارن و چون اون طلاها رو حق خودش میدونسته اونا رو به قتل میرسونده .
طبقه بندی: روی خط قتل، روانشناسی جنایی،
برچسب ها: قاتل سریالی، اولین قاتل سریالی زن، حوادث، بررسی اشتباهات قاتل، مهین قدیری، انگیزه قتل،
[ دوشنبه 2 فروردین 1395 ] [ 01:45 ق.ظ ] [ shahrzad m ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام من فارغ التحصیل کارشناسی حقوق و دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم و بسیار علاقه مند به موضوعات جرمشناسی امیدوارم مطالبی که در این وبلاگ قرار می دهم برای شما عزیزان مفید باشد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn

  • پشتیبانی