تبلیغات
علم حقوق
علم حقوق
جرم شناسی 
قالب وبلاگ
نویسندگان

http://kuansingterkini.com/application/views/web/berita/42373679811-kejam.jpg

علائم دیررس :

1- فساد نعشی یا گندیدگی جسد ، 2- صابونی شدن ، 3- مومیایی شدن

1- فساد نعشی یا گندیدگی جسد :

پس از مرگ و در چرخه حیات ، عناصر و اجزاء جسد به طبیعت باز می گردند ، این عمل از طریق تجزیه اجساد و در خلال روند فساد نعشی یا گندیدگی اجساد صورت می پذیرد . در ایجاد فساد نعشی فعالیت میکروبی و نیز اثر ترکیبات شیمیایی خاص موجود در بدن (آنزیم ها ) مؤثرند . مواد گوناگون موجود در دستگاه گوارش و عروق خونی زمینه ای مناسب برای فعالیت و تأثیر میکروب ها فراهم می سازد . هرچه دما بالاتر باشد شرایط برای تأثیر مواد شیمیایی و فعل و انفعالات خاص آن ها و عمل میکروب ها مناسب تر خواهد بود . تأثیر میکروب ها بر هموگلوبین موجود در خون سبب ایجاد ماده ای به نام سولف هموگلوبین می گردد . این ماده سبز رنگ است و لکه های سبز رنگ ایجاد می کند . با انتشار باکتری های موجود در داخل روده به بافت های دیواره شکم و تأثیر آن ها بر هموگلوبین و تولید ماده سولف هموگلوبین در سطح شکم نیز لکه های سبز رنگی ظاهر می شود . از آنجا که نزدیک ترین فاصله بین روده ها و جداره شکم در ناحیه راست و تحتانی شکم ( حدوداً در محل قرار گرفتن آپاندیس ) قرار دارد ، معمولاً اولین لکه های سبز رنگ در ناحیه راست و تحتانی شکم ظاهر می شود . در مراحل بعدی لکه های سبز رنگ در طرف چپ و تحتانی شکم ایجاد و سرانجام ، در تمامی سطح شکم و سینه پراکنده می شود . شروع این تغییرات در هوای معتدل بین 36-48 ساعت بعد از مرگ است و در هوای گرم ممکن است چند ساعت پس از وقوع مرگ رخ دهد . ولی در سرمای شدید امکان دارد ماه ها به تأخیر افتد .

در مرحله بعدی به علت فعالیت میکروب ها و تغییرات گلبول قرمز ، عروق وریدی به رنگ قرمز تیره در می آیند . این تغییر رنگ از عروق گردن شروع می شود و به تدریج به شانه ها و پهلو ها و اندام های فوقانی و تحتانی می رسد که به این حالت اصطلاحاً مرمری شدن می گویند .

سپس تاول های بی رنگی در سطح جسد پدید می آید که بعد از ترکیدن آن ها قسمت های سطحی پوست به صورت ورقه هایی از جسد جدا می شود . برخی از این تاول ها حاوی مایعی شفاف و برخی صرفاً حاوی گاز های ناشی از فعالیت میکروب های عامل فساد نعشی هستند . به دنبال فعالیت میکروب ها در بدن گاز تولید می شود و تجمع این گاز سبب تورم و باد کردن بدن می شود این حالت 2/5-3 روز بعد از مرگ رخ می دهد . سپس خونابه های موجود در اعضای درونی از سوراخ های بینی و دهان و گوش ها و مقعد و مهبل ، حتی کاسه چشم ها خارج می شود و زبان از دهان بیرون می آید . علاوه بر اثر میکروب ها و ترکیبات شیمیایی خاص درون بدن ( آنزیم ها ) در روند انجام فساد نعشی ، نسل های گوناگونی از حشرات هم برای انهدام کامل نسوج نرم بدن به آن هجوم می آورند . هر دسته از حشرات در زمان و موقعیت خاصی به جسد حمله و از آن تغذیه می کنند ، حشره شناسان پزشکی قانونی با مطالعه این حشرات تاریخ تقریبی و نوع مرگ را حدس می زنند . حشرات در نواحی چشم ، لب ها ، شکاف های بدن و زخم ها تخم گذاری می کنند و سریعاً به ماگوت ( کرمینه ) که نوعی لارو است تبدیل می شوند . ماگوت ها ترکیبات شیمیایی خاص ( آنزیم ها ) و قوی از خود ترشح می کنند که سبب صدمه رساندن به پوست و نسوج زیرین آن ، تجزیه و مصرف آن ها به عنوان منبع غذایی ماگوت ها می شوند . توجه به نوع حشرات ، پراکندگی جغرافیایی و عادت های زیستی آن ها ، علاوه بر تخمین زمان مرگ ، در حدس زدن مکان تقریبی وقوع مرگ هم کمک خواهد کرد .

حشرات ( خصوصاً دو بالان ) اولین گروهی اند که در شرایط محیطی مناسب در لحظات پس از مرگ خود را به جسد می رسانند و روی آن تخم گذاری می کنند . حشره شناسی پزشکی قانونی اگرچه در مقایسه با سایر مباحث علمی قانونی یا زیست شناسی دارای سابقه چندان زیادی نیست ، اما اطلاعات بسیار مفیدی را برای بررسی قضایی و پزشکی قانونی ارائه می نماید . به هر حال مراحل گوناگون فساد نعشی سبب تجزیه جسد می شود ، به صورتی که در عرض 1-5/1 سال از جسد صرفاً اسکلت استخوانی به همراه رباط های انتهای عضلات متصل به اسکلت باقی مانده و پس از حدوداً سه سال بعد از مرگ نیز تنها بقایای استخوانی بدون هر گونه زواید دیگری بر جای خواهد ماند .

2- صابونی شدن :

گاه جسد در محیط های مرطوب یا درون آب ، پس از انهدام قسمت های سطحی پوست چربی زیر جلدی با هیدروژن موجود در آب ، واکنش شیمیایی می یابد و لایه ای ضخیم و کرم مانند که بویی شبیه بوی پنیر مانده و قوامی نسبتاً سفت دارد ایجاد می کند . این پدیده را صابونی شدن و ماده حاصل را آدیپوسیر می نامند . برای ایجاد آدیپوسیر حداقل سه هفته زمان لازم است . البته تشکیل آدیپوسیر ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد . اهمیت آدیپوسیر آن است که شکل کلی جسد را حفظ می کند که این امر در تشخیص هویت یا بررسی برخی صدمات وارد به آن کمک می کند .

3- مومیایی شدن :

مومیایی شدن پدیده ای است که در کشورهای منطقه حاره و در بیابان های مناطق با هوای معتدل رخ می دهد . جسد در هوای گرم و خشک ، به سرعت آب خود را از دست می دهد و پوست بدن حالت چرمی شکل و ضخیم پیدا می کند . خشکی شدید باعث کاهش وزن بدن و نیز حجم احشای داخلی می گردد . از آنجا که با خشک شدن جسد ، محیطی مایع و شرایطی لازم برای فعالیت میکروب های ایجاد کننده فساد جسد و عفونت آن ممانعت می کند و جسد تا سال ها به خوبی حفظ می گردد . گفتنی است که علاوه بر پدیده مومیایی شدن ، اصطلاح دیگری به نام مومیایی کردن هم مطرح است . حسب تعریف ، مومیایی کردن شامل روش هایی است که از دیرباز در جوامع و تمدن های گوناگون جهت حفظ اجساد در گذشتگان به صورت مصنوعی انجام می شد ، مانند اجساد مومیایی فراعنه مصر .

 

منبع : کتاب پزشکی قانونی
طبقه بندی: پزشکی قانونی،
برچسب ها: پزشکی قانونی، فساد نعشی یا گندیدگی جسد، فساد نعشی، جسد، مومیایی شدن، صابونی شدن، علائم دیررس بعد از مرگ،
[ پنجشنبه 2 آبان 1392 ] [ 02:18 ب.ظ ] [ shahrzad m ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام من فارغ التحصیل حقوق هستم و بسیار علاقه مند به موضوعات جرمشناسی امیدوارم مطالبی که در این وبلاگ قرار می دهم برای شما عزیزان مفید باشد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn

  • پشتیبانی