تبلیغات
علم حقوق
علم حقوق
جرم شناسی 
قالب وبلاگ
نویسندگان

http://img.medscape.com/pi/emed/ckb/pathology/1603817-1607640-1680032-1706023.jpg

این پدیده به ندرت رخ می دهد . برخی آن را اسپاسم نعشی آنی هم می نامند . هنگام جمود نعشی آنی سفتی عضلات بلافاصله پس از مرگ ، بدون هیچ وقفه ای و به صورت آنی رخ می دهد .

اگر موضوعات جمود نعشی را فراموش کردید به این لینک ها مراجعه کنید .

http://elmehoghogh.mihanblog.com/post/34

http://elmehoghogh.mihanblog.com/post/43

http://elmehoghogh.mihanblog.com/post/45

این حالت بیشتر در شرایطی ملاحظه می شود که فرد تحت فشار روحی و احساسی شدید بوده یا فعالیت بدنی شدیدی قبل از مرگ داشته است . نمونه این مورد ، سربازان کشته شده در میدان جنگ اند که سلاح در دست ، بدنشان حالت سفت و خشک پیدا کرده است ، یا کسانی که با سلاح گرم اقدام به خودکشی کرده اند و بعد از مرگ اسلحه محکم در میان انگشتانشان باقی مانده است . از جمله موارد دیگر ، ملاحظه غرق شدگانی است که وقتی از آب گرفته می شوند دسته ای از گیاهان و علف های کف آب در میان انگشتان به هم فشرده آن ها باقی مانده ، در حالی که هنوز در بقیه بدن آن ها جمود نعشی تشکیل نشده است .

اگر چه به نظر می رسد چگونگی ایجاد این حالت با ایجاد جمود نعشی طبیعی تفاوت دارد ، اما علت اصلی آن مشخص نیست و برخی علل عصبی را در ایجاد آن دخیل می دانند . بررسی جمود نعشی از دیدگاه پزشکی قانونی اطلاعات مفیدی در مورد زمان و چگونگی رخداد فوت ارائه می نماید . در این زمینه نکاتی قابل تذکر است :

نکته اول :

از روی سختی جسد می توان زمان گذشته از مرگ را تخمین زد . این سختی به طور متعارف 2-7 ساعت بعد از مرگ شروع و طی 12 ساعت کامل می شود و گاه تا 12 ساعت پایدار می ماند سپس به تدریج طی 12 ساعت از بین می رود .

نکته دوم :

همان گونه که گفته شد ، از بین رفتن جسد به ترتیبی است که به وجود می آید ، یعنی از عضلات صورت و مفاصل کوچک انگشتان دست و پا شروع می شود و به تنه ختم می شود و به همین ترتیب هم زایل می شود .

نکته سوم :

اگر جسد اصطلاحاً دستکاری شود و جمود نعشی آن را مثلاً با باز کردن آرنج یا انگشتان از بین ببرند و این عمل در مدت 12 ساعت اول بعد از مرگ صورت پذیرد ، جمود نعشی مجدداً تشکیل می شود ولی شدت اولیه را ندارد . اگر از بین بردن جمود نعشی بعد از 12 ساعت اولیه پس از مرگ رخ دهد ، دیگر جمود نعشی تشکیل نخواهد شد . بنابراین ، اگر در معاینه جسد ملاحظه شد که مثلاً در یک دست او یک کارد قرار دارد و انگشتان متوفی هم فاقد جمود هستند ، شک و احتمال انجام دستکاری عمدی جسد و قرار دادن کارد در دستان وی مطرح می شود .

 

منبع : کتاب پزشکی قانونی
طبقه بندی: پزشکی قانونی،
برچسب ها: پزشکی قانونی، جمود نعشی، مرگا خشکی، جسد، مرگ، جمود نعشی آنی،
[ سه شنبه 9 مهر 1392 ] [ 08:24 ب.ظ ] [ shahrzad m ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام من فارغ التحصیل کارشناسی حقوق و دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم و بسیار علاقه مند به موضوعات جرمشناسی امیدوارم مطالبی که در این وبلاگ قرار می دهم برای شما عزیزان مفید باشد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn

  • پشتیبانی