تبلیغات
علم حقوق
علم حقوق
جرم شناسی 
قالب وبلاگ
نویسندگان

http://www.preventgenocide.org/prevent/images/Rwanda-cartedidentite.jpg

پوشاندن لباس مخصوص : یکی دیگر از روش های شناسایی مجرمان در گذشته ، ملزم کردن آنان به پوشیدن لباس مخصوص و مشخص بوده است تا حین تردد در کوچه و خیابان ، دیگران با مشاهده لباس یاد شده آن ها را بشناسند و از آنان دوری جویند . امروزه با توجه به گسترش شهرها و انبوه جمعیت ، دیگر این روش به صورت گذشته کاربردی برای تشخیص هویت مجرمان ندارد و فقط در زندان ها برای اعمال اصول زندانبانی و تفکیک و طبقه بندی گروه های مختلف زندانی _ از قبیل بازداشتی ها و محکومان _ از یکدیگر ، هر گروهی را با پوشاندن لباس مخصوص از سایر گروه ها متمایز می کنند .

خالکوبی : عبارت است از ایجاد نوشته ، نقش یا علامت خاص روی پوست بدن از طریق وارد کردن مواد رنگی ( به وسیله سوزن یا دستگاه مخصوص ) به داخل پوست . در خالکوبی ، ذرات ریز رنگ به علت اختلاف باری که با هسته سلول پوست دارند ، جذب آن و ثابت می شود . به همین دلیل ، نقوش خالکوبی در اثر شستشو ، استحمام یا تماس پوست بدن با لباس و غیره محو نمی گردد و در تمام عمر روی بدن بر جای می ماند . البته ، در اثر مرور زمان ، نقوش خالکوبی روی پوست دچار تغییراتی می شود که اهل فن و خالکوب های حرفه ای با بررسی این تغییرات می توانند قدمت آن ها را تا حدودی تعیین کنند . سابقه خالکوبی در دنیا بیش از شش هزار سال است و در میان اکثریت قریب به اتفاق ملل دنیا رایج بوده و هنوز هم رواج دارد و در برخی از نقاط جهان که سوزن برای خالکوبی در دسترس نبوده ، از تیغ ماهی یا استخوان های نوک تیز به جای سوزن استفاده می شده است .

انگیزه خالکوبی در اشخاص مختلف تفاوت دارد ، برای نمونه برخی از اشخاص به خاطر مسائل عاطفی ، روانی ، عشقی ، شهوانی و برخی دیگر به دلیل عقاید و رسوم مذهبی و قومی و گروهی خالکوبی می کنند . مصری ها ، گتها و یونانیان روی بدن بردگان ، زندانیان و اسیران خود علائم خاصی خالکوبی می کردند تا در مواقع ضروری بتوانند آنان را شناسایی کنند . یکی از قدیمی ترین اسنادی که تاکنون در مورد خالکوبی به دست آمده ، لوح سنگی حاوی قوانین حمورابی _ حکمران بابل _ است . این لوح نشان می دهد که در زمان وی _ یعنی حدود چهار هزار سال پیش _ خالکوبی رایج بوده ( دست کم در مورد بردگان ) و در صورت تخلف از مقررات مربوط به آن ، مجازات هایی اعمال می شده است ، طبق ماده 222 قانون مذکور (( هر گاه شخص خالکوب بدون اجازه مالک برده ای خال یا علامتی بر بدن او خالکوبی نماید که مانع فروش وی شود ، انگشتان خالکوب باید قطع گردد )) بنا به نوشته هرودوت پدر تاریخ خالکوبی در میان اهالی سرزمین تراس ( منطقه ای از اروپای شرقی بین ترکیه و یونان و بلغارستان ) متداول بوده و علامتی افتخار آمیز و بر حسب نقوش متفاوت مبین طبقه اجتماعی و نجابت و اصالت محسوب می شد . همچنین ، بر بدن هر برده نام ارباب وی را خالکوبی می کردند . در واقع ، این پدیده یکی از قدیمی ترین مصداق های شناسایی و تشخیص هویت اشخاص به کمک نقوش و علائم خالکوبی است .

http://www.form.ink/wp-content/uploads/2015/05/tribal-tattoos.png

امروزه با توجه به پیشرفت علوم و استفاده از عکس ، اثر انگشت ، خون و موی اشخاص برای شناسایی و تشخیص هویت ، دیگر به خالکوبی اسم و شماره مجرمان روی بدن آنها نیازی نیست و این روش کاملاً منسوخ شده است . با وجود مذموم بودن خالکوبی ، در کشف جرم و تشخیص هویت و جرم شناسی می توان از آن بهره هایی گرفت :

1- مشاهده نوشته ها یا اشکال خالکوبی شده روی بدن اشخاص می تواند قرینه ای قوی دال بر سابقه محکومیت و زندان رفتن یا وابستگی قومی و گروهی آن ها باشد .

2- در برخی مواقع که اجساد مجهول الهویه به دلیل سوختگی یا له شدن صورت یا پوسیدگی پوست صورت و دست ها از روی چهره و یا به کمک انگشت نگاری قابل شناسایی نباشند ، چه بسا علائم خالکوبی روی بدنشان به شناسایی آنان از سوی افراد خانواده و نزدیکانشان که پیش تر این علائم را دیده اند کمک مؤثری بکند

3- به تجربه ثابت شده با توجه به اینکه انگیزه اشخاص برای خالکوبی متفاوت است ، معمولاً نقوشی که برای خالکوبی انتخاب می کنند ، با هم تفاوت دارد برای نمونه برخی افراد که طبعی زورمدار دارند ، نمادهای قدرت همانند شیر ، ببر ، پلنگ و یا رستم و سهراب را بر بدن خود خالکوبی می کنند ، برخی دیگر که طبعی عاشق پیشه و شاعر مسلک دارند ، اشعار برخی شاعران یا تصویر شمع و گل و پروانه و قلب تیر خورده و غیره را خالکوبی می کنند و بالاخره منحرفان جنسی آن دسته از اشکال مستهجن و صور قبیح را که با انحراف آنان مرتبط است ، روی قسمت های خاصی از بدن خویش خالکوبی می کنند .

متخصصان جرمشناسی بالینی با بررسی نوع نقوش خالکوبی شده روی بدن اشخاص و موضعی که برای خالکوبی انتخاب کرده اند ، میتوانند تا حدودی به شخصیت ، طبقه اجتماعی ، مکنونات باطنی ، عقده ها و انحرافات فکری و جسمی آنان پی ببرند . حدود 8 سال قبل ، دو نفر دانشجو در یکی از زندان ها ضمن مصاحبه با چند زندانی خالکوبی شده در این مورد تحقیق مختصری انجام دادند که نتایج به دست آمده به طور خلاصه عبارت اند از :

1- از دیدگاه بیشتر افراد خالکوبی شده ، کسانی که بدنشان خالکوبی شده باشد ، دارای سوابق کیفری هستند . یکی از زندانیان چنین گفته است : (( وقتی آدم آلوده شد ، آن وقت خال می کوبد )) و دیگری اظهار داشته : (( خالکوبی نشانه زندان است . هرکس خالکوبی داشته باشد ، می گویند سابقه دار است)) بالا خره ، یکی دیگر از زندانیان که سارق سابقه داری بوده ، گفته است : ((خال در اصل توی زندان کوبیده می شود و به همین دلیل کسانی که خالکوبی دارند ، معمولاً متخلف اند ))

2- برخی از زندانیان اظهار داشته اند که به علت بیکاری و نداشتن سرگرمی کافی در زندان به خالکوبی مبادرت کرده اند .

3- در مجموع ، انگیزه گرایش زندانیان مورد تحقیق به خالکوبی ، بی کاری ، تقلید ، غرور ( نشان دادن مقاومت در مقابل ناملایمات جسمی ناشی از خالکوبی ) ، تمایلات عاشقانه و ... بوده است .

4- به طور کلی ، زندانیان خالکوبی شده ، در مقایسه با سایر زندانیان ، اعتقادات مذهبی ضعیف تری داشتند و این امر نقش اعتقادات مذهبی را در پیشگیری از گرایش افراد به کارهای خلاف روشن می سازد .

راهکارهایی که اشخاص خالکوبی شده برای محو این آثار پیدا کرده اند ، عبارت اند از : استفاده از جوهر سرکه ( اسید استیک ) ، پرمنگنات ( پارچه مرطوبی همراه با مقداری پرمنگنات روی محل خالکوبی می بندند ) ، شیره انجیر کال ( به کمک سوزن شیره انجیر کال را در محل خالکوبی به پوست می زنند ) ، گوگرد کبریت ( قسمت گوگرد دار کبریت را خیس کرده و روی خال ها می مالند ) ، سوزاندن پوست با آتش سیگار و بالاخره بهترین و اصولی ترین روش ، جراحی پوست ( جراحی پلاستیک ) است .

 

منبع : کتاب پلیس علمی
طبقه بندی: پلیس علمی،
برچسب ها: پلیس علمی، خالکوبی، از بین بردن خالکوبی، راه های از بین بردن خالکوبی، دیدگاه مجرمین، روش های قدیمی تشخیص هویت اشخاص،
[ یکشنبه 31 شهریور 1392 ] [ 12:07 ب.ظ ] [ shahrzad m ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام من فارغ التحصیل کارشناسی حقوق و دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم و بسیار علاقه مند به موضوعات جرمشناسی امیدوارم مطالبی که در این وبلاگ قرار می دهم برای شما عزیزان مفید باشد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn

  • پشتیبانی