تبلیغات
علم حقوق
علم حقوق
جرم شناسی 
قالب وبلاگ
نویسندگان

http://content.dnalc.org/content/c11/11916/11916.jpg

شناسایی مجرمان به واسطه قطع بودن برخی اعضای بدنشان :

قطع برخی از اعضای بدن -متناسب با جرم ارتکابی - که از قدیم به عنوان مجازات اعمال می شد ، بعدها وسیله مؤثری برای پی بردن به هویت و سوابق سوء این قبیل اشخاص بود برای نمونه ، قطع بودن دست نشانه ای از سابقه ارتکاب سرقت ، قطع بودن زبان نشانه سابقه ارتکاب جرم تهمت و افترا ، قطع بودن انگشتان دلیل سابقه ارتکاب خالکوبی غیر مجاز بوده است .

داغ کردن (علامت گذاری) مجرمان با فلز گداخته :

یکی از قدیمی ترین روش های مجازات و در عین حال تشخیص هویت بزهکاران حرفه ای ، ایجاد علامت زایل نشدنی با فلز گداخته روی بدن ( پیشانی ، گونه و کتف ) آن ها بوده است برای نمونه ، امپراتوران روم باستان برای مشخص کردن افراد جنایتکار و اسیران و بردگان از سایر اقشار جامعه ، پیشانی آنان را داغ می کردند و بدین منظور ، روی پیشانی جنایتکاران حرف M (حرف اول کلمه انگلیسی murderer ) و روی پیشانی اسیران و بردگان حرف S (حرف اول کلمه انگلیسی slave ) را داغ می گذاشتند . همچنین ، طبق قوانین سال های 1802 و 1806 فرانسه ، روی شانه راست محکومان به زندان موقت با اعمال شاقه علامت T و محکومان به زندان دائم با اعمال شاقه علامت TP و مرتکبان جرایم جعل و تزویر علامت TPF با فلز گداخته علامت گذاری می شد که با توجه به رواج نداشتن جراحی پلاستیک در آن زمان و نبود امکان محو آثار داغ ها روی بدن ، این روش در عصر خود وسیله مطمئنی برای شناسایی مجرمان سابقه دار بو د، ولی بعدها در سال 1832 ، فرانسه با تصویب قوانین جدیدی این روش را کنار گذاشت و به تدریج کشور های دیگری هم که از این روش استفاده می کردند ، مانند هلند ، روسیه و چین آن را کنار گذاشتند .

http://tedhayes.us/images/slaves_in_chains.jpg

دِفیله :

یکی دیگر از روش های قدیمی تشخیص هویت مجرمان دفیله است . در این روش ، پلیس در روزهای خاصی از هفته زندانیان تازه وارد و متهمان و مظنونینی را که هویت و سوابق پیشین آنان مشخص نبود ، در محوطه زندان شهر جمع می کرد و آنان را از مقابل مأموران کلانتری ها و زندانبانان قدیم - که به مناسبت موقعیت شغلی خود مدت ها با مجرمان زیادی سرو کار داشتند - و نیز زندانیان قدیم - که مدت قابل ملاحظه ای از عمرشان را در زندان سپری کرده و مجرمان زیادی را دیده بودند و می شناختند - عبور می داد ( دفیله می کرد) تا حتی المقدور به کمک این سه گروه ، از میان اشخاص یاد شده ، زندانیان فراری و اشخاص سابقه دار را شناسایی کند . ضمناً ، در این گونه مواقع به کسانی که به شناسایی و معرفی اشخاص سابقه دار و فراری موفق می شدند ، جوایزی تعلق می گرفت تا موجب ترغیب و تشویق آنان به همکاری مؤثر تر در این زمینه گردد .

در برخی از مراکز پلیس نیز ترتیبی اتخاذ می شد که افسران و کارآگاهان پلیس بتوانند در زندان ، مجرمان سابقه دار حرفه ای دستگیر شده را از نزدیک و به طور کامل و دقیق مشاهده کنند تا هم از نظر تجربی و تیپ شناسی با قیافه و حالات ظاهری مرتکبان جرایم مختلف ( سارقان ، جیب برها ، کلاه برداران و ... ) آشنا شوند و هم قیافه مجرمان مذکور را به خاطر بسپارند تا چنانچه بعداً در حین انجام وظیفه به ویژه هنگام گشت زنی در کوچه و خیابان با آنان یا اشخاصی از تیپ آنان برخورد کردند ، بهتر بتوانند اشخاص سابقه دار را شناسایی کنند . در این قبیل موارد نیز ، چه بسا افسران و کارآگاهان پلیس موفق می شدند اشخاص فراری و تحت تعقیبی را که دنبال آن ها بودند ، در زندان بیابند . امروزه به دلایل متعدد از قبیل افزایش تعداد مجرمان ، توسعه جوامع شهری و تعدد زندان ها این روش دیگر کاربرد مؤثری نمی تواند داشته باشد .

 

منبع : کتاب پلیس علمی
طبقه بندی: پلیس علمی،
برچسب ها: پلیس علمی، شناسایی مجرمان، شناسایی مجرمان در قدیم، دفیله، شناسایی مجرمام به وسیله اعضای قطع شده، تشخیص هویت،
[ پنجشنبه 24 مرداد 1392 ] [ 05:03 ب.ظ ] [ shahrzad m ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام من فارغ التحصیل حقوق هستم و بسیار علاقه مند به موضوعات جرمشناسی امیدوارم مطالبی که در این وبلاگ قرار می دهم برای شما عزیزان مفید باشد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn

  • پشتیبانی