تبلیغات
علم حقوق
علم حقوق
جرم شناسی 
قالب وبلاگ
نویسندگان

http://www.bloodyscotland.com/wp-content/uploads/2012/08/forensics1.jpg

علائم زودرس بعد از مرگ شامل دو قسمت است ، 1- سردی جسد ، 2- کبودی نعشی

در ادامه مطلب عکسی از کبودی نعشی قرار داده شده است به دوستانی که روحیه لطیف و حساسی دارند توصیه می شود به عکس نگاه نکنند .

1- سردی جسد :

دمای بدن در زمان حیات حدود 37 درجه سانتی گراد فرض می شود . بعد از مرگ حرارت بدن تابع حرارت محیط شده ، جسد به تدریج سرد می شود . پس از مرگ ، تمامی واکنش ها و عملکردهای بدن و سوخت و ساز سلولی متوقف می شود . هنگام حیات کبد و ماهیچه ها در بدن بیشترین گرما را تولید می کنند و توقف عملکرد آن ها از حرارت بدن می کاهد . افزون بر آن ، علت توقف جریان خون ، گرمای داخل بدن به سطح پوست منتقل نمی شود و سطح بدن سرد می شود و احشای عمقی نسبتاً گرم تر باقی می مانند .

بر سرعت سرد شدن جسد عوامل متعددی تأثیر می گذارند که از آن جمله است :

چثه (وزن) بدن _ نسبت جثه بدن به سطح آن که در بچه ها در مقایسه با بزرگسالان متفاوت است _ وضع قرار گیری بدن ( حالت دراز کش یا جمع شده ) _ میزان لباس یا فقدان آن _ چاقی که خود شبیه یک عایق حرارتی عمل می کند _ لاغری _ تجمع آب در بدن و تورم ناشی از آن که ظرفیت گرمایی بدن را بالا می برد _ دمای محیط _ باد ، باران و رطوبت _ درجه حرارت پایین بدن فرد به دنبال بیماری ها یا کم خونی یا نظایر آن _ درجه حرارت بالای بدن فرد ، مثلاً به دنبال عفونت و خونریزی های مغزی .

علاوه بر آن ، در مرگ های ناشی از خفه شدگی با طناب ، دار آویختگی ، مسمومیت با استریکنین و نیکوتین ، اکسید دو کربن ، آفتاب زدگی و بیماری کزاز در جه حرارت بدن از درجه حرارت عادی بالاتر است . در مقابل آن ، سرد شدن زودرس جسد هنگام مسمومیت با آرسنیک ، فسفر و خونریزی شدید از بدن گزارش شده است . در شرایط متعارف ، در شخص لباس پوشیده در هر 6 ساعت اول بعد از مرگ درجه حرارت حدوداً 5/2 درجه سانتی گراد و در هر ساعت از دوازده ساعت اول بعد از مرگ حدوداً 5/1 سانتی گراد پایین می آید .

برای اندازه گیری درجه حرارت ، حرارت سنج های ویژه این کار را باید در داخل مقعد قرار داد . البته روش های جدیدتری برای اندازه گیری حرارت بدن از طریق سوراخ های بینی و گوش نیز ارائه شده است . در افراد لخت سرعت سرد شدن جسد یک و نیم برابر و در صورت قرار گرفتن در آب سرعت سرد شدن آن دو برابر افراد لباس پوشیده است . البته باید دانست که گرچه در تعیین زمان گذشته از مرگ ، سرعت سرد شدن جسد روش مفیدی است ، اما اتکای صرف به آن جهت تعیین این زمان نادرست است .

2- کبودی نعشی :

پس از وقوع مرگ به علت از بین رفتن خواص حیاتی جداره عروق خونی و قابل نفوذ شدن آن ها ، گلبول های قرمز خون از جداره این عروق که به واسطه وقوع مرگ از حالت طبیعی خود خارج شده اند و استحکام آن ها مختل و نفوذ پذیری شان افزایش یافته است ، عبور می کنند .

http://en.minghui.org/emh/article_images/2011-3-15-qinyueming.jpg

خونی که از جداره عروق می گذرد بر اثر قوه جاذبه به طرف نواحی تحتانی بدن و سطوح اتکای جسدگرایش می یابد . تجمع این گلبول های قرمز و خونابه هایی که به همراه آن ها از جداره عروق گذشته اند ، سبب تغییر رنگ پوست می شود . به همین دلیل ، مناطق تجمع این گلبول های قرمز و خونابه به رنگ صورتی مایل به بنفش به نظر می رسد . به این کبودی که در اثر شرایط خاص خون و رگ های بدن بعد از مرگ ایجاد می شود ، کبودی نعشی یا لیویدیتی می گویند .

البته ، گفتنی است که این کبودی ها با کبودی هایی که در زمان حیات در مناطق گوناگون بدن ایجاد می شود تفاوت دارد و به شرحی که توصیف خواهد شد پزشکان قانونی بین کبودی های زمان حیات و کبودی های نعشی فرق می گذارند . کبودی نعشی در سطوح اتکای جسد به زمین تشکیل نمی شود ، زیرا به دلیل تماس بدن با سطح زیرین و فشاری که به بافت ها وارد می آید این مناطق فاقد کبودی نعشی خواهند بود .

بررسی و مطالعه کبودی نعشی از دیدگاه پزشکی قانونی اطلاعات مفیدی را در زمینه بررسی چگونگی وقوع مرگ و زمان تقریبی آن ارائه می نماید .

 

منبع : کتاب پزشکی قانونی
طبقه بندی: پزشکی قانونی،
برچسب ها: پزشکی قانونی، مرگا خشکی، جمود نعشی، کبودی نعشی، جسد، سردی جسد،
[ چهارشنبه 16 مرداد 1392 ] [ 04:58 ب.ظ ] [ shahrzad m ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام من فارغ التحصیل حقوق هستم و بسیار علاقه مند به موضوعات جرمشناسی امیدوارم مطالبی که در این وبلاگ قرار می دهم برای شما عزیزان مفید باشد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn

  • پشتیبانی