تبلیغات
علم حقوق
علم حقوق
جرم شناسی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/7c/CrimeWatch_Singapore.jpg

مقایسه و تطبیق آثار انگشت :

پس از عکس برداری یا قالب گیری یا ظهور آثار انگشت به دست آمده از صحنه جرم این قبیل آثار با آثار انگشت اشخاص مظنون به ارتکاب جرم مورد مقایسه و تطبیق قرار می گیرد ، در سیستم های دستی کار تطبیق آثار انگشت به کمک ذره بین یا دستگاه های بزرگ نمایی انجام می شود و در سیستم های رایانه ای به کمک رایانه و از طریق تشخیص و مقایسه مینو شای موجود در دو اثر انگشت انجام می شود حتی اگر مظنونی نباشد رایانه با آثار انگشت مجرمانی که قبلاً به حافظه آن داده شده مقایسه و چنانچه صاحب آن ها شناسایی نشده ضبط شده با هم مقایسه می گردد و چنانچه مثلاً از انگشت سبابه مجرم در دو محل جرم مختلف اثری بر جای مانده باشد رایانه این موضوع را کشف نموده و معلوم می شود توسط شخص واحدی این جرائم انجام شده است .

در مرحله بعد ، مقایسه و تطبیق آثار انگشت ذیل اسناد و مدارک :

 گاهی اوقات آثار انگشت ذیل اسناد و مدارک مانند قولنامه ، چک ، سفته ، لیست حقوق مورد انکار یا اختلاف قرار می گیرد در این قبیل موارد باید از شخص یا اشخاصی که احتمال داده می شود سند را انگشت زده باشند انگشت نگاری ده انگشتی به عمل می آید و با آثار انگشت مورد دعوا تطبیق و مقایسه گردد تا تعلیق یا عدم تعلیق آن ها به شخص مورد نظر مشخص شود . در مورد اسناد منسوب به اشخاص متوفی مانند وصیت نامه و امثال آن ها باید به تفصیل اسناد و مدارکی که در زمان حیات انگشت زده است برآمد و اثر انگشت مورد اختلاف را با آثار انگشت مسلم ذیل این قبیل اسناد تطبیق و مقایسه نمود .

در مرحله سوم نکات مهم در مورد تطبیق و مقایسه آثار انگشت ذیل اسناد :

1- در صورتیکه چند نفر ذیل سند را انگشت زده باشند بهتر است اثر انگشت فرد را با تمام آثار انگشت موجود در سند تطبیق داد چون ممکن است در نوشتن اسم در زیر اثر انگشت به سهوی یا عمدی یا به اشتباه اسم دیگری قید شده باشد .

2- ممکن است به دلیل باند پیچی دست یا چپ دست بودن فرد از روی سوء نیت فرد با انگشت دیگری غیر از سبابه انگشت زده باشد و لذا باید با سایر انگشت ها تطبیق و مقایسه نمود .

3- برای کارشناسی اصل سند باید ارائه شود زیرا فتوکپی ممکن است جزئیاتی را که کارشناس برای بررسی به آن نیاز دارد به طور کامل و با وضوح نشان دهد .

تشخیص هویت نوزادان :

تشخیص هویت نوزادان مورد اختلاف از روی آثار کف پای آن ها صورت می گیرد ( به جهت کوچک بودن سطح سر انگشتان نوزاد و رعایت اصول بهداشتی ) امروزه با استفاده از آزمایش تشخیص هویت ژنتیکی (D N A ) که امکان آن در نیروی انتظامی ، اداره کل تشخیص هویت و سازمان پزشکی قانونی کشور وجود دارد به طور قطع می توان در مورد تعلق یا عدم تعلق طفلی به پدر یا مادر مورد ادعا اظهار نمود .

 

منبع : جزوه پلیس علمی
طبقه بندی: اثر انگشت،
برچسب ها: پلیس علمی، اثر انگشت، انگشت نگاری، تشخیص هویت نوزادان، تشخیص هویت، مقایسه آثار انگشت، مقایسه و تطبیق آثار انگشت،
[ دوشنبه 14 مرداد 1392 ] [ 11:41 ب.ظ ] [ shahrzad m ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام من فارغ التحصیل حقوق هستم و بسیار علاقه مند به موضوعات جرمشناسی امیدوارم مطالبی که در این وبلاگ قرار می دهم برای شما عزیزان مفید باشد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn

  • پشتیبانی