تبلیغات
علم حقوق
علم حقوق
جرم شناسی 
قالب وبلاگ
نویسندگان

http://images.medicaldaily.com/sites/medicaldaily.com/files/2014/12/15/dead-body.jpg

یک پزشک قانونی در برخورد با پیکر فردی که در گذشته است چه باید بکند ؟ همواره باید به یاد داشت که بدن فرد فوت شده می تواند شاهد گویایی از وقوع جرم یا حدوث واقعه ای باشد . در بسیاری از موارد در جسد علایمی دیده می شود که به منزله زبان گویایی از شرح واقعه و نحوه حدوث مرگ است . تشخیص علت مرگ ، تعیین هویت ، سن ، جنس ، نژاد ، زمان مرگ و صدور جواز دفن از وظایف عمده پزشکی قانونی است . صدور گواهی مرگ مستلزم قطعی شدن وقوع آن است .

مرگ قطعی : توقف قطعی و برگشت ناپذیر اعمال قلبی ، عروقی و تنفسی ، حسی و حرکتی است که مرگ سلول های مغزی بر وجود آن صحه می گذارد . به نظر می رسد این تعریف به عنوان تعریف جامع و کامل برای مرگ پذیرفتنی و مورد استفاده باشد در این تعریف باید به دو مفهوم توجه داشت ، ابتدا برگشت ناپذیری اعمال حیاتی و دوم منجر شدن این تغییرات به مرگ سلول های مغزی .

نزع : حالتی است که قبل از وقوع مرگ حادث می گردد ، یعنی اعمال تنفسی مختل شده ، هشیاری از بین می رود ، دید چشم ها تیره شده ، شنوایی تقلیل می یابد و چهره رنگ می بازد . اما زندگی به یکباره پایان نمی پذیرد ، بلکه مرگ به تدریج از مراکز اصلی حیاتی شروع می شود و به سایر اعضا می رسد . ابتدا مرگ عملکردی اعضای بدن رخ می دهد . مثلاً کار کلیه متوقف می شود ، سپس مرگ نسجی به دنبال آن عارض می شود و بافتهای تشکیل دهنده اعضا می میرند ، سرانجام با وقفه برگشت ناپذیر اعمال قلبی ، عروقی ، حسی و حرکتی ، که مرگ سلول های مغزی هم با آن همراه است ، مرگ قطعی حادث می شود .

مرگ ظاهری : در سرحد مرگ و زندگی حالتی پیش می آید که طی آن اعمال تنفسی و حرکات قلبی بی نهایت خفیف شده در ظاهر به نظر می رسد که متوقف شده اند ، در حالی که هنوز به طور ضعیف به کار خود ادامه می دهند . در واقع ، مرگ ظاهری حالتی از حیات است که زیر ماسک مرگ پنهان شده است . در افرادی که دچار مرگ ظاهری می شوند ، عضلات بدن شل شده ، هشیاری زایل می شود و فرد به حالت بی هوشی می رود همچنین حرکات تنفسی و قلبی بی نهایت خفیف شده ، در ظاهر متوقف به نظر می رسد . شناسایی و تشخیص مرگ مغزی مهم است ، زیرا با اقدام درمانی مناسب و به موقع از جمله ماساژ قلبی و اقدامات احیا ، می توان بیمار را نجات داد و از مرگ قطعی وی جلوگیری کرد . آنچه در گذشته از زنده به گور شدن افراد یا زنده شدن مردگان در سردخانه یا غسالخانه حکایت می شد ، در بسیاری از موارد مصادیق همین مرگ های ظاهری بوده اند که به غلط مرگ قطعی قلمداد شده بود . پدیده مرگ ظاهری در برخی موارد بیشتر رخ می دهد از جمله در برق گرفتگی ، سرما زدگی ، غرق شدگی و برخی مسمومیت ها (ازجمله مسمومیت با فنوباربیتال)

کما : در واقع ، اختلال شدید هشیاری است . فردی که دچار کما (اغما) می شود به علل گوناگون از جمله تغییرات مواد حیاتی و املاح مورد نیاز بدن یا افزایش مواد زاید موجود در بدن ، خونریزی مغزی یا سایر صدمات مغزی دچار کاهش شدید هشیاری می شود . کما ، بسته به شدت و عمق کاهش هشیاری واجد درجه بندیهای متفاوت است و هرچه درجه آن بالاتر باشد نشان از وخامت و شدت کما دارد. بسته به علت ایجاد کننده کما ، شرایط بدنی بیمار ، جامع و موفق بودن اقدامات درمانی ، ممکن است وضعیت فردی که دچار کما شده کم کم بهبود یابد و هشیاری اش به میزان طبیعی نزدیک شود ، یا اینکه حال وی وخیم تر شود و فوت کند .

مرگ مغزی :  مرگ مغزی ، نابودی و برگشت ناپذیری اعمال عالیه مغزی انسان است . در هنگام مرگ مغزی اگرچه سایر اعضای بدن مانند قلب ، ششها و کلیه و کبد به کمک دارو ها ، دستگاهها و تجهیزات پزشکی به کار خود ادامه می دهند ، اعمال عالیه مغزی و قسمت زیرین مغز (ساقه مغز) مانند تفکر ، هشیاری ، حافظه ، تکلم و اعمال تنفسی و کنترل ضربان قلب که مغز انجام می دهد ، همگی به صورت برگشت ناپذیر متوقف می شوند . به دنبال علل وقوع مرگ مغزی ، سایر ارگان ها و جوارح بدن انسان نیز در اثر صدمات گوناگون ، عفونت ها ، بر هم خوردن تعادل املاح و مواد حیاتی بدن ، دچار مشکل شده ، عملکرد آ نها مختل و متوقف می شود . پس با دانش امروزی بشر در صورتی که وقوع مرگ مغزی در کسی احراز شود ، مرگ قطعی وی محتوم است .

 

منبع : کتاب پزشکی قانونی
طبقه بندی: پزشکی قانونی،
برچسب ها: پزشکی قانونی، مرگ از نظر پزشکی قانونی، مرگ قطعی، نزع، کما، مرگ مغزی، مرگ ظاهری،
[ یکشنبه 6 مرداد 1392 ] [ 05:41 ب.ظ ] [ shahrzad m ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام من فارغ التحصیل حقوق هستم و بسیار علاقه مند به موضوعات جرمشناسی امیدوارم مطالبی که در این وبلاگ قرار می دهم برای شما عزیزان مفید باشد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn

  • پشتیبانی