تبلیغات
علم حقوق
علم حقوق
جرم شناسی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
http://www.sciencemag.org/sites/default/files/styles/article_main_large/public/images/sn-fingerprints_1.jpg?itok=mA2yc0M1

وسایل انگشت نگاری پنهانی یا قضایی : میز انگشت نگاری - کارت و برگه مخصوص انگشت نگاری - گیره نگهدارنده کارت - مرکب مخصوص - صفحه صاف - غلتک - قاشقک - چنگک انگشت نگاری - قیچی - چسب مایع - مواد شوینده .

نحوه انگشت نگاری اشخاص زنده با افراد زنده استثنایی (فلج و ...) و انگشت نگاری از اجساد متفاوت است هدف از انگشت نگاری اجساد پی بردن به هویت و سوابق احتمالی آن ها و تطبیق آثار انگشت اجساد با آثار انگشت صحنه جرم یا قاتل و ...

موانع و مشکلات کار انگشت نگاری : هدف از این کار به دست آوردن تصویر کاملی از خطوط برجسته سرانگشتان برای مقاصدی از قبیل کلاسه کردن ، تعیین هویت ، بررسی سابقه و در صورت لزوم ضبط سابقه و تطبیق با آثار انگشت ذیل اسناد و مدارک مورد اختلاف. موانع و مشکلات به 2 دسته اصلی تقسیم می شود : 1- موانع و مشکلات فنی : که مربوط به شخص انگشت نگار و وسایل کارش است مثل نامرغوب بودن و غیر استاندارد بودن وسایل مذکور انگشت نگاری یا ضعف آموزش و بی تجربگی وی . 2- موانع و مشکلات مربوط به شخص انگشت نگار شونده که برخی موقتی است مثل صدمات و سوختگی ها که به تدریج احیا شده ولی برخی از صدمات و موانع همیشگی است مثل بیماری پسویازیسن و ... یا قطع انگشت .

کاربرد انگشت نگاری قضایی یا آشکار :

1- کسانی که به دستور مقام قضایی ، زندانی می شوند چه حکمی نهایی چه با قرار - یا کسانی که مجازات به شلاق و ... می توانند از آن ها انگشت نگاری به عمل آید و آن ها را کلاسه بندی کرده و در مواقع لزوم از آن ها استفاده کرد . 2- متهمان و مظنونان مراجع قضایی و انتظامی به منظور بررسی هویت واقعی و سوابق سوء احتمالی آن ها و تعیین مصادیق تعدد و تکرار جرم تشدید مجازات شوند 3- متقاضیان دریافت گواهی عدم سوء پیشینه کیفری جهت استخدامی و یا ... ، 4 - مشمولان قانون انگشت نگاری مصوب 1362 اصلاحی سال 1367 مقرر داشت از افراد جهت اخذ شناسنامه جدید انگشت نگاری شود و کلاسه آثار انگشت و همچنین اثر انگشت سبابه دست راست در شناسنامه آن ها درج شود . این قانون بیشتر در مورد متولدین 1338 ، 1345 اجرا شد . در سال 1367 فقط در موارد ضروری کلاسه افراد در شناسنامه درج شود و در سایر افراد فقط سبابه دست راست درج شود ، 5 - اشخاص مجهول الهویه به منظور تعیین هویت و بررسی سوابق احتمالی آن ها و تطبیق با آثار انگشت به دست آمده از صحنه جرم که منتسب به آنهاست .

 انواع نقوش سر انگشتان : خطوط برجسته پوستی ممکن است اشکال مختلفی از قبیل کمانی ، نعلی ، مارپیچ و به صورت پاره خط باشد این خوط دو شاخه  ، سه شاخه و ... مشاهده گردد . از کنار هم قرار گرفتن آن ها این نقوش به دست می آید . آرچ ها (کمانی) 5 % لوپ ها (کیسه ای ) 65 % ورلها (مارپیچی ) 30 %

مزیت مهم استفاده از آثار انگشت در تشخیص هویت و تعیین پیشینه اشخاص نسبت به روش های پیشین این است که : اگر کسی برای کتمان هویت واقعی یا عدم افشای سوابق سوء پیشین خود ، قیافه خود را تغییر دهد یا از اسناد هویت مجهول استفاده کند ، چون نمی تواند آثار انگشت خود را تغییر دهد و آثار انگشت هرکس بر اثر نوع نقوش مذکور در بالا و سایر ویژگی ها در طبقه بندی خاص و متمایز از سایر طبقه بندی آثار انگشت دیگران قرار می گیرد . به کمک انگشت نگاری امکان دسترسی به هویت واقعی و سوابق سوء پیشینه ای میسر است . 

امروزه در سیستم های رایانه ای جدید طبقه بندی آثار انگشت ، ویژگی های هر انگشت به تنهایی بررسی و به صورت کد در حافظه رایانه ضبط می شود و در حقیقت برای 1 نفر ، 10 فایل مستقل یعنی برای هر انگشت 1 فایل ایجاد می شود . اگر در صحنه جرمی 1 یا 2 اثر انگشت بدست آید به کمک رایانه می توان صاحب آن را شناسایی کرد .

 

ادامه دارد ...

منبع : جزوه پلیس علمی
طبقه بندی: اثر انگشت،
برچسب ها: اثر انگشت، انگشت نگاری، علم انگشت نگاری، نقوش سر انگشتان، موانع انگشت نگاری،
[ دوشنبه 31 تیر 1392 ] [ 04:39 ب.ظ ] [ shahrzad m ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام من فارغ التحصیل حقوق هستم و بسیار علاقه مند به موضوعات جرمشناسی امیدوارم مطالبی که در این وبلاگ قرار می دهم برای شما عزیزان مفید باشد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn

  • پشتیبانی